Navigation path

My Blog

Bratislava na juhovýchod od Prahy a predsa bližšie k západu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)

Konferencia k 20. výročiu vzniku ČR a SR a ich spolupráce v EÚ a NATO, ktorá sa uskutočnila v pondelok (8. januára 2013) v Prahe,  bola pre mňa  oveľa emocionálnejším zážitkom, než som predpokladal.

Bolo to určite spôsobené kombináciou dvoch faktorov: prostredím ( mesto Praha, Senát ČR a budova bývalého Federálneho zhromaždenia ČSFR, ktorá je dnes Národným múzeom ČR) a výberom rečníkov.

Predsedovia českého Senátu a NR SR pán M. Štěch a pán P. Paška zdôraznili kvalitu súčasných vzťahov a blízkosť,  akú k sebe Česi a Slováci napriek dvadsaťročnej existencii samostatných republík stále prechovávajú.

Silné emócie vyvolali najmä vystúpenia pánov Pitharta a Čarnogurského, či profesora  Rýchlika.

Neobišli žiadnu bolestivú kapitolu, spomenuli ťažké začiatky samostatného Slovenska, ako aj fakt, že v čase vzniku ČR a SR si mnohí českí predstavitelia mysleli, že bez Slovákov sa do Európy dostanú skôr a v lepšej pozícii.

Skonštatovali, že SR si kvôli ťažkým začiatkom prešla potrebnou katarziou a v EÚ si už vybudovala svoju štandardnú pozíciu. Vďaka tomu sa v únii orientuje lepšie. Záverečné vystúpenie dokonca prinieslo názor, že Bratislava je síce na juhovýchod od Prahy, ale tak, ako tomu bolo v minulosti v prípade Viedne, dnes je politicky oveľa bližšie k západu.

Bolo mi jasné, že tieto komentáre boli vyvolané faktom, že SK je súčasťou eurozóny a hlási sa k zodpovednosti za spoločnú menu, pričom zároveň jasne deklaruje, že chce byť v jadre EÚ.

Euroskepticizmus je v SK tiež oveľa miernejší než v ČR, čo niektorí rečníci označili za potrebu časti českých elít vždy hľadať nepriateľa a niekoho zodpovedného za domáce problémy – v minulosti to boli často Slováci, teraz je to Brusel.

Neuvedomil som si, aký vplyv na tento názor mala posledná slovenská amnestia, ktorá je v ČR považovaná za štandardnú, pričom domácu amnestiu Česi označujú za orientálne absolutistickú.

Vo svojom vystúpení som okrem iného pripomenul, že len pred 23 rokmi sme rozpúšťali Varšavskú zmluvu. Urobili sme obrovský pokrok a česká podpora v čase, keď sme neboli pozvaní do NATO bola pre nás kľúčová.

Pomohla  nám naštartovať slovenský integračný expres, ktorý nás priviedol spoločne  do EÚ, Schengenu a SK sa zastavila až v eurozóne. Som veľmi rád, že zdieľaním informácií o rokovaniach v eurozóne a koordináciou postupov môžeme aspoň čiastočne splatiť pomoc, ktorú sme od ČR dostali v ťažkých slovenských začiatkoch.

Koordinácia a výmena informácií bude v týchto časoch, keď sa hlavne integrácia v eurozóne prudko prehlbuje a mnohé inštitucionálne kompetencie sa kreslia nanovo, pre naše spolužitie veľmi dôležité.

Konferencia sa skončila symbolickým zasadnutím v sále Federálneho zhromaždenia, kde sa história Česko-Slovenska hlasovaním skončila. V pondelok v nej hostitelia ukončili konferenciu oboma hymnami. Na znak úcty začali tou slovenskou, čo si mimoriadne vážim.

Bratislava na juhovýchod od Prahy a predsa bližšie k západu, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

One Response to “Bratislava na juhovýchod od Prahy a predsa bližšie k západu”

 1. Miroslav Hajnos hovorí:

  Dobrý deň pán Šefčovič
  Za prvé sa muším poďakovať, že píšete články a mate blog a takto môžeme byť bližšie k informáciám, veľmi si to ceníme.
  Chcel by som komentovať jeden bod, a to euroskepticizmus je v SK tiež oveľa miernejší než v ČR. V poslednom čase sa stretávam viac a viac s euroskepticizmom už medzi mládežou do 30 rokov…
  Miroslav Hajnoš

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
Add Comment Register

Leave a Reply

You must be logged in and you must ensure that your browser allows session cookies to post a comment.