Navigation path

My Blog

Ďakujem Oslo!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Pozvanie do delegácie európskych lídrov, ktorí začiatkom tohto týždňa preberali Nobelovu cenu za mier v Osle, ma veľmi potešilo. Po mesiacoch kritiky, zložitých rokovaní a často napätej atmosféry, ktorú zažívam na stretnutiach s ministrami, zástupcami národných parlamentov či médiami, prišla Nobelova cena  za mier pre EÚ v tom správnom okamihu. Prinútila nás všetkých znova sa zamyslieť, ako Európa vyzerala pred zavedením skutočnej spolupráce. Silné príbehy, spomínajúce na milióny ľudí, ktorí zahynuli počas dvoch svetových vojen, vytlačili na okraj cynizmus a sarkazmus, s ktorými sa v rámci diskusií o európskych záležitostiach v poslednej dobe často stretávame.

Slávnostná a motivujúca atmosféra počas ceremónie bola vytvorená aj vďaka dobroprajnej nálade a nadšeniu hostiteľov, a to tak zo strany Nobelovho výboru ako aj nórskymi občanmi v uliciach Osla. Keď som v pondelok pred ôsmou hodinou ráno vykročil do tmavých ulíc nórskej metropoly s cieľom diskutovať o Európskej únii, neočakával som, že budem debatovať s toľkými pozitívne naladenými ľuďmi. Táto skvelá atmosféra sa niesla celým dňom, či už počas stretnutia s deťmi – výhercami súťaže, v ktorej prostredníctvom kresby či 140-znakového tweetu na tému “čo pre teba znamená mier v Európe?” dokázali vyjadriť viac než siahlodlhé prejavy politikov, resp. vo večerných hodinách, keď približne 1800 nórskych občanov prišlo vo fakľovom sprievode podporiť európsku integráciu na hlavné námestie v Osle. Prítomnosť členov nórskej kráľovskej rodiny zôdraznila význam a jedinečnosť tohto okamihu.

Nobelova cena mieru prišla pre Európsku úniu v pravú chvíľu – v čase kľúčových diskusií o jej budúcnosti, ktoré by úniu mali posunúť na novú integračnú úroveň. Tento proces prirodzene sprevádzajú silné hlasy pre aj proti. Preto bolo potrebné na chvíľu sa zastaviť, obzrieť späť a nabrať novú energiu do obdobia, ktoré nás teraz čaká.

Želal by som si, aby sa naplnili slová šéfa Nobelovho výboru Thorbjørna Jaglanda, ktorý počas slávnostného ceremoniálu vyjadril nádej, že Európska únia túto cenu získa aj o sto rokov, čím by sa potvrdila jedinečnosť jej existencie a sila odkazu, ktorý šíri naprieč celým svetom prostredníctvom svojich základných hodnôt – mieru, prosperity a rešpektovania ľudských práv.

Dúfam, že pozitívny odkaz z tohto týždňa (udelenie Nobelovej ceny za mier v pondelok, dohoda ministrov o Bankovej únii v stredu a úspešný summit v piatok) bude pokračovať aj v roku 2013 a že sa konečne prejaví aj na hospodárskom raste, tvorbe nových pracovných miest a celkovom posilnení Európskej únie.

Značky:

Značky:

Add Comment Register

Leave a Reply

You must be logged in and you must ensure that your browser allows session cookies to post a comment.