Euroopa Liit sellel nädalal: 11.–17. november 2019

11. Nov 2019

Euroopa Parlamendis toimub sel nädalal uus Euroopa Komisjoni volinikekandidaatide kuulamiste ring. Rumeenia, Ungari ja Prantsusmaa uute kandidaatide kuulamised on plaanitud neljapäevaks, 14. novembriks. Sellele eelneb parlamendi õiguskomisjoni erakorraline istung 12. novembril, et kiita heaks kandidaatide huvide konflikti deklaratsioonid.

Üritused Eestis

12. novembril toimub kell 18–20 Telia majas (Mustamäe tee 3) vestlusring teemal “Kliimamuutus Eestis ja maailmas – mida see tähendab ja kuidas sellega toime tulla?”. Vestlusringis osalevad geograaf, klimatoloog ja poliitik Andres Tarand, paleoklimatoloog, emeriitprofessor ja Eesti TA Polaaruuringute Komisjoni esimees Rein Vaikmae ning Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets. Vestlust juhib Timo Palo, meteoroloog, polaarrändur ja -uurija, EV presidendi kliimanõunik. Sissepääs on tasuta.

13. novembril toimub Tallinna Swissôtelis konverents „Põllumajandus, kalandus ja maaelu: eile, täna ja homme“, kus tutvustatakse peagi valmivat Eesti põllumajanduse ja kalanduse 2030.a arengukava. Konverentsil arutatakse, millist mõju on 15 aastat Euroopa Liidus avaldanud Eesti põllumajandusele, kalandusele, toidutööstusele ja maaelule ning milliseks võib kujuneda meie toidulaud tulevikus.

15.–17. novembril tutvustab Euroopa Komisjoni Eesti esindus Narvas filmifestival KinoFF EUandMe kampaania lühifilme. 16. novembril räägib oma filmist „Unistuste soeng” Eestist pärit režissöör Vlad Muko, kes oli üks võitjatest noorte filmitegijate kategoorias.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjon jätkab oma tööd piiratud mandaadiga, mis kehtib 1. novembrist kuni uue presidendi von der Leyeni komisjoni ametisse astumiseni. Uusi algatusi praegu ei arutata.

Valitud presidendi Ursula von der Leyeni ja uute – veel kinnitamata – volinike töökalendreid saab näha siin.

Euroopa Liidu Nõukogu

  • Esmaspäeval, 11. novembril arutab välisasjade nõukogu Türgi sõjalist tegevust Süürias ning olukorda Afganistanis pärast 28. septembri presidendivalimisi. Samuti tulevad kõne alla asjade seis Venezuelas ning julgeolekuolukord Pärsia lahe piirkonnas ja Iraanis. Lõunalauas kohtuvad ELi välisministrid Sudaani peaministri Abdalla Hamdokiga.
  • Samuti 11. novembril toimuval ELi ja Usbekistani koostöönõukogu kohtumisel tulevad jutuks kahepoolsed suhted, poliitiline areng Usbekistanis ja viimase plaanitud ühinemine WTOga.
  • Päev hiljem, 12. novembril tulevad Brüsselis kokku ELi kaitseministrid, et analüüsida ühiste julgeoleku- ja kaitsepoliitika missioonide seisu. Plaanis on ka kinnitada 13 uut alalise struktureeritud koostöö (PESCO) projekti. Lõunasöögil arutavad kaitseministrid NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga ELi ja NATO koostööd.
  • Reedel, 15. novembril kohtuvad majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu ja Euroopa Parlament, et püüda ületada eriarvamused ELi 2020. aasta eelarve suhtes. Kuna nõukogu ei nõustunud oktoobris parlamendi muudatusettepanekutega, käivitus kolmenädalane lepitusmenetlus. Kui 18. novembriks kokkuleppele ei jõuta, peab komisjon välja töötama uue eelarveprojekti.

Euroopa Parlament

  • Esmaspäeval, 11. novembril on Euroopa Parlamendi inimõiguste allkomisjoni ja arengukomisjoni ühise istungi kavas humanitaar- ja inimõiguste olukord Süüria kirdeosas.
  • 13.-14. novembril toimub parlamendi osaistungjärk Brüsselis. Kolmapäeval, 13. novembril tähistab parlament Berliini müüri langemise 30. aastapäeva (9. november 1989). Külas on Saksamaa Bundestagi president Wolfgang Schäuble.

Neljapäeval, 14. novembril tulevad arutusele sisserändajate olukord Kreeka saartel ja Bosnias. Samuti hääletab parlament resolutsiooni üle, mis viitab ohtudele seoses Poola kriminaalkoodeksi plaanitud muudatusega kriminaliseerida alaealiste seksuaalharidus.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit.

Euroopa Liidu asjade komisjonis räägib esmaspäeval, 11. novembril maaeluministeeriumi asekantsler Marko Gorban ELi maapiirkonna investeeringutoetuste tingimuslikkusest ja valmisolekust kriisiolukordadeks. Reedel, 15. novembril kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohad ELi majanduse ja rahanduse nõukogu (15. november), põllumajanduse ja kalanduse nõukogu (18. november), üldasjade nõukogu (19. november) ja haridus-, noorte, kultuuri- ja spordinõukogu (21.-22. november) istungiteks.

11.novembril toimuval Euroopa Liidu asjade komisjoni, rahanduskomisjoni ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni ühisel istungil tutvustab Euroopa Kontrollikoja liige Juhan Parts kontrollikoja 2018. aasta aruannet ELi eelarve täitmise ja raha kasutamise seaduspärasuse kohta.

Esmaspäeval, 11.novembril kinnitab Riigikogu välisasjade komisjon Eesti seisukohad ELi välisasjade nõukogu kaitseministrite 12. novembri kohtumiseks. Teisipäeval, 12. novembril valmistab välisasjade komisjon ette täiskogu arutelu teemal „Eesti välispoliitika arengukava 2030“. Jutuks tulevad Eesti huvid ja tegevus Euroopa Liidus ning koostöö edendamisel Põhja-Balti regiooni riikidega.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply