Euroopa Liit sellel nädalal: 16. – 22. september 2019

16. Sep 2019

Selle nädala teemadeks on kliima, õigusriik ja Brexit. Nii transpordi kui põllumajanduse nõukogu arutavad kliimamuutusega seonduvaid teemasid. Üldasjade nõukogu avalikul istungil tulevad täna, 16. septembril arutusele võimalikud sanktsioonid Ungari vastu seoses õigusriigi põhimõtete rikkumisega. Toimuvad ka mitmed Brexiti-teemalised kohtumised ning arutelu Euroopa Parlamendis, kas ja mis tingimustel oleks võimalik edasi lükata Brexiti 31. oktoobri tähtaega. Neljapäeval, 19. septembril saame teada ka Euroopa Komisjoni uute volinikukandidaatide kuulamiste kalendri ning selle, kas Euroopa Parlamendi arvates on kandidaatidel huvikonflikte.

Üritused Eestis

16.-17. septembril toimub järjekordne Tallinna digitippkohtumine (Digital Summit 2019), mis toob Tallinna kokku digivaldkonna otsustajad ja asjaosalised üle Euroopa. Selle aasta teemaks on tehisintellekt ning selle mõju meie tulevikule.

16.–22. septembril toimub taas Euroopa liikuvusnädal, mis on pühendatud inimeste tervise ja elukvaliteedi edendamisele. Sellel aastal on fookuses turvaline jalgsi käimine ja rattasõit ning liikuva eluviisi kasu meie tervisele, keskkonnale ja rahakotile. Eestis toimuvad liikuvusnädala eriüritused Tallinnas, Tartus, Pärnus, Valgas ja Paides

21. septembril osaleb Euroopa Komisjoni Eesti esindus Paunvere laadal ja rahvustoitude ja -kultuuri festivalil „Kamalammas 2019“ Rakvere keskväljakul.

1. oktoobrini kestab tulevikutegija videokonkurss „Mida teeksid Eesti heaks 3 miljardi euroga?“. Sellise summa saab Eesti kasutamiseks uuel ELi eelarveperioodil (2021–2027). Euroopa Komisjoni osalusel toimuva videokonkursi eesmärk on panna mõtlema selle üle, kuidas Eesti oleks ka aastal 2035 parim paik elamiseks, õppimiseks ja töötamiseks. Konkurss on mõeldud noortele vanuses 16–25. Vaata lisaks: https://tulevikutegijad.ee/.

Tänasest kuni kolmapäeva, 18. septembrini toimub Euroopa Liidu noorte teadlaste konkurss Sofias, kus osalevad ka kolm Eesti noorteadlast. Tegemist on iga-aastase konkursiga 14-21. aastastele noortele üle kogu Euroopa, mida korraldatakse aastast 1989 ja mida rahastab Euroopa Komisjon.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kohtub esmaspäeval, 16. septembril Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoniga ning annab kolmapäeval, 18. septembril Euroopa Parlamendile ülevaate Brexiti hetkeseisust.

17. septembril toimub Euroopa Komisjoni iganädalane istung.

Euroopa Liidu Nõukogu

16. septembril koguneb üldasjade nõukogu, et valmistuda  17.–18. oktoobril toimuvaks Euroopa Ülemkoguks. Lisaks arutatakse uut mitmeaastast finantsraamistikku, õigusriigi olukorda Poolas, väärtuskonflikti Ungaris ning õigusriigi põhimõtte tugevdamist ELis.

20. septembril kohtub transpordi, telekommunikatsiooni ja energeetika nõukogu, mille teemaks transpordist tulenevate kasvuhoonegaaside heidete vähendamine.

Kliima on teemaks ka 22.-24. septembril toimuval põllumajanduse ja kalanduse nõukogu mitteametlikul istungil Helsingis, täpsemalt mulla roll süsiniku sidumisel.

Euroopa Parlament

16.–19. septembril toimub Strasbourgis Euroopa Parlamendi täiskogu istung:

  • Teisipäeval, 17. septembril on plaanitud hääletada ametisse uus Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde (lõpliku otsuse võtab vastu Euroopa Ülemkogu). Lisaks arutavad saadikud ELi panust küberrünnakute, propagandakampaaniate ja väärinfo levitamise vastu (vastav resolutsioon võetakse vastu neljapäeval, 19. septembril).
  • Kolmapäeval, 18. septembril arutavad parlamendiliikmed Brexiti hetkeseisu, leppeta Brexiti tagajärgi ning tingimusi, mille korral parlament toetaks Ühendkuningriigi EList lahkumise järjekordset (kolmandat) edasilükkamist.
  • Lisaks on päevakorras järgmised küsimused: olukord Hong Kongis (esmaspäev, 16. september); metsatulekahjud Amazonases ja 23. septembri ÜRO kliimatippkohtumine (teisipäev, 17. september); rahapesuvastane võitlus ning lisavahendid  Erasmus+ ja teadusuuringute programmidele (kolmapäev, 18. september); inimõiguste ja demokraatia olukord Iraanis, Türgis ja Myanmaris (neljapäev, 19. september).
  • 19. septembril arutab Euroopa Parlamendi õiguskomisjon Euroopa Komisjoni volinikukandidaatide võimalikke huvikonflikte. Samal päeval kinnitab parlament volinikukandidaatide kuulamiste ajakava. Täpsema ajajoone uue Euroopa Komisjoni ametisse nimetamise kohta leiate meie blogis.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjoni päevakorrad leiate siit.

Esmaspäeval, 16. septembril kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohad 20. septembri transpordi, telekommunikatsiooni ja energeetika nõukogu istungiks. Reede, 20. septembri istungil valmistutakse mitteametlikuks ELi põllumajanduse ja kalanduse nõukogu kohtumiseks (22.–24. september) ning arutatakse 2050. aasta kliimapoliitika eesmärkide mõju ettevõtetele.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply