Euroopa Liit sellel nädalal: 26. august – 1. september 2019

26. Aug 2019

Sellel nädalal saame teada, kas Euroopa 2024. aasta kultuuripealinnaks saab Tartu või Narva. Lisaks Eestile saab 2024. aastal kultuuripealinna tiitli üks Austria linn ning üks Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni, euroliidu kandidaatriigi või võimaliku kandidaatriigi linn. Austriast valitav kultuuripealinn selgub 12. novembril, kolmandate riikide seast tulev linn aga 25. septembril.

Eesti võitja kuulutatakse välja 28. augustil kell 16 Kultuuriministeeriumi suures saalis. Otseülekannet saab jälgida siit.

Üritused Eestis

29.-30. augustil toimub Pärnumaa omavalitsuste liidu juubeliseminar, kus muuhulgas räägitakse Eestit puudutavatest Euroopa transpordiühendustest (RailBaltic, Via Baltica), kriisi- ja kaitsekoostööst Euroopas, ELi toetusest kohaliku elu arendamisel ning ELi uue perioodi (2021-2027) võimalustest ja väljakutsetest. Ürituse toimumisse panustab Europe Directi Pärnumaa teabekeskus.

29. augustil avab koos oma partneritega hooaja Euroopa Komisjoni Eesti esindus. Arutatame, mida võiksid tuua järgmised viis aastat Euroopa Liidule ning oma viiest aastast Brüsselis teeb kokkuvõtte endine Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip. Oma plaane tutvustab Euroopa Kultuuripealinna 2024 tiitli võitja.

Euroopa Liidu institutsioonid

28. augustil kuulutatakse välja, kas Euroopa kultuuripealinnaks 2024 saab Narva või Tartu. Euroopa Kultuuripealinnad on Euroopa Liidu üks olulisematest kultuurialgatustest, mis toob tähelepanu nii valitud linnadele ja nende kultuuriprogrammidele aga ka euroopa kultuurilisele mitmekesisusele. Eestist valitakse kultuuripealinn teist korda. 2011. aastal kandis tiitlit Tallinn.

Euroopa Liidu Nõukogu

28.-29. augustil arutavad ELi kaitseministrid mitteametlikul kohtumisel Helsingis kliimamuutuste mõju julgeolekule ja riigikaitsele, mereohutust, tehisintellekti ning koos välisministritega räägitakse hübriidohtudest Euroopale.

29.-30. augustil toimub välisministrite mitteametlik kohtumine (Gymnich) Helsingis, kus välisministrid arutavad olukorda Lähis-Idas, Euroopas ja Arktikas. Koos ELi liikmesriikide kaitseministritega arutatakse kaitset hübriidohtude vastu ning koos Lääne-Balkani välisministritega arutatakse piirkondlikku koostööd.

Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon on suvepuhkusel.

Riigikogu on suvepuhkusel 9. septembrini.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply