Euroopa Liit sellel nädalal: 4. – 10. november 2019

4. Nov 2019
Rahandusvolinik Pierre Moscovici esitlemas 2018. a. sügisest majandusprognoosi.

Sellel nädalal avalikustab Euroopa Komisjon sügisese majandusprognoosi, ELi rahandusministrid arutavad Euroopa stabiilsusmehhanismi õiguspaketti, mitmeid maksundusega seotud küsimusi, kliimameetmete rahastust ja koos haridusministritega hariduse ja teaduse rolli Euroopa majanduses. Junckeri komisjon jätkab tööd laualolevate failide ja protseduuridega. Uued algatused ja poliitilised valikud jäävad uuele komisjonile.

Üritused Eestis

5.-6. novembril toimub Tallinnas ringmajanduse konverents „Tark tormab!“, mille eesmärk on tutvustada ringmajanduse põhimõtteid, eesmärke ja ettevõtlust toetavaid tegevusi.

6. novembril räägib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht ja majandusnõunik Katrin Höövelson Viljandi Park Hotellis Järvamaa ettevõtjatele Eesti ja Euroopa majanduse väljavaadetest. Külastatakse ka Eesti 2018. aasta ettevõtet  Cleveron ja iglusaunade tootjat Iglucraft OÜ.  Üritust korraldab Europe Direct Türi teabepunkt.

10. novembril kell 16.30 linastub Rakvere Teatrikinos Itaalia väärtfilm „Kui ema on ära”. Filmi toob kinolinale Europe Direct Lääne-Virumaa teabekeskus koostöös Rakvere Teatrikino ja Rakvere Kultuurikeskusega ning see on kõigile tasuta.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

7. novembril avalikustab Komisjon Eestile ja teistele Euroopa Liidu riikide sügisest majandusprognoosi.

4.–7. novembrini toimub Lissabonis maailma suurimaks tehnoloogiakonverentsiks peetav Web Summit. Teiste seas võtavad sõna ka komisjoni konkurentsivolinik  Margrethe Vestager ja õigusküsimuste, tarbijate ja soolise võrdõiguslikkuse volinik  Věra Jourovà. Üritust saab otseülekandes jälgida siit.

Euroopa Liidu Nõukogu

  • 7. novembril arutab eurorühm oma tavapärases koosseisus euroala investeeringuid innovatsiooni ning proovib laiendatud koosseisus leppida kokku Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) reformi õiguspaketis.
  • 8. novembril proovib majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (ECOFIN) kokku leppida käibemaksudirektiivide ja alkoholiaktsiisi puudutavate direktiivide muudatustes. Ministrid võtavad eeldatavasti vastu järeldused kliimamuutustega seotud rahastamise ning ELi statistika edasiste arengusuundade kohta.
  • 8. novembril arutab hariduse, noorte, kultuuri ja spordi nõukogu haridusküsimustes tehisintellekti osa hariduses ja koos rahandusministritega vaetakse, kuidas tagada kvaliteetse hariduse ja koolituse abil Euroopas tugev majandus. Ministrid võtavad eeldatavasti vastu ka järeldused selle kohta, milline on elukestva õppe roll rohelisele majandusele üleminekul ning kuidas arendada haridus- ja koolitussüsteemi.

Euroopa Parlament

  • Kolmapäeval, 6. novembril hääletab keskkonna, rahvatervise ja toiduohutuse komisjon Euroopa Parlamendi eesmärkide üle võitlusel kliimamuutustega.
  • Samal päeval arutavad välisasjade, kodanikuvabaduste ja arengukomisjonid koos Euroopa Komisjoni, ÜRO pagulasagentuuri ja Euroopa välisteenistuse esindajatega Süüria põgenike olukorda ja 6 miljardi euro suuruse pagulasrahastu kasutamist Türgi poolt.
  • Kodanikuvabaduste komisjon arutab avalikul kuulamisel meediavabadust, ajakirjanike kaitset, väärinfot ja vihakõnele reageerimist nii internetis kui ka mujal.
  • Neljapäeval, 7. novembril arutab kodanikuvabaduste komisjon Süürias ja Iraagis terroristide ridades võitlevate ELi kodanike laste olukorda ja võimalikku naasmist Euroopa Liitu.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit. Muuhulgas arutab Euroopa Liidu asjade komisjon esmaspäeval, 4. novembril Eesti seisukohti hariduse, noorte, kultuuri ja spordi nõukogu (8. november), majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (8. november) ning eurorühma (7. november) istungiteks. Reedel, 8. novembril kinnitavad saadikud Eesti seisukohad välisasjade nõukogu (11. november) ja välisasjade nõukogu kaitseküsimuste (12. november) istungiteks.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply