Euroopa Liit sellel nädalal: 6.–12. mai 2019

6. May 2019

9. mail tähistame Euroopa päeva. Kui ELi riigijuhid kohtuvad sellel päeval Rumeenias Sibius, et arutada, millises suunas võiks Euroopa Liit edasi liikuda, siis Eestis tähistame 9. maid suure rahvaüritusega Tallinnas Vabaduse väljakul. Toimub Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide debatt, traditsiooniline passimäng ning muusikalisi vahepalu pakuvad Rumeenia bänd Jurjak, Sissi, Uku Suviste, Antti Kammiste ja Ivo Linna koos bändiga Supernova. Euroopa päeva tähistatakse sellel nädalal ka mujal Eestis.

Üritused Eestis

1.–12. mail tähistame üle Eesti Euroopa päeva. Ürituste päevajuht on Ivo Linna, kes juhib ETV saate “Reis ümber Eesti” formaadis kohtumisi Euroopa Parlamendi saadikukandidaatidega. Programmis on ka meelelahutust ja tegevusi lastele.

Euroopa päev Eesti eri paigus:

7. mail, kell 16–18, Põlva keskväljakul 
8. mail, kell 15–19, Võru kesklinna pargis
9. mail, kell 15–19, TartuNoorsootöö Keskuses
9. mail kell 14.45–20, Tallinnas Vabaduse väljakul
10. mail, kell 15–19, Sillamäe keskväljakul
11. mail, kell 11–13, Valga keskväljakul
12. mail, kell 12–15, Rakvere keskväljakul.

Vaata infot kõigi Euroopa päeva ürituste ja Tallinnas toimuva traditsioonilise passimängu reeglite kohta veebilehelt www.euroopapaev.ee

6. mail kell 19–22 toimub Tallinnas Erinevate Tubade Klubis ingliskeelne poliitiline debatt Euroopa Parlamendi saadikukandidaatidega. Korraldab Avatud Eesti Fond ja Estonishing Evenings.

7. mai kell 18 linastub Tallinnas Euroopa Liidu Majas (Laikmaa 15) Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna üks kolmest finaali jõudnud filmist – „Styx“, mis räägib allegooriliselt meie polariseerunud maailmast ja pagulaskriisist.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

7. mail avalikustab Euroopa Komisjon oma kevadise majandusprognoosi Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide majandusseisu kohta.

8. mail kohtuvad Rumeenias Sibius 300 Euroopa noort, sealhulgas 5 Eesti esindajat, et arutleda Euroopa tuleviku üle Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja Euroopa Nõukogu eesistujariigi Rumeenia presidendi Klaus Iohannisega. Arutelu saab jälgida kell 18‑19.30 siit.

Euroopa Liidu Nõukogu –9. mail kohtuvad ELi riigipead ja valitsusjuhid Rumeenias Sibius, et arutada Euroopa Liidu tulevikku. Eestit esindab peaminister Jüri Ratas. Euroopa Komisjon avaldas sel puhul terve rea dokumente, mis kirjeldavad ELi praegust olukorda ja Euroopa Komisjoni visiooni ELi tuleviku kohta. Kuigi Ühendkuningriik on endiselt ELi liikmesriik ja võtab osa ka Euroopa Parlamendi valimistest, ei osale peaminister Theresa May Sibiu kohtumisel.

Euroopa Parlamendi VIII koosseis on oma töö lõpetanud. Uue Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Eestis pühapäeval, 26. mail 2019. Eelhääletamine algab 16. mail (rohkem infot valimistoimingute ja -tähtaegade kohta leiab siit).

EL ja Eesti

Riigikogu XIV täiskogu töönädala info leiate siit.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply