Euroopa Liit sellel nädalal: 9. – 15. septembril 2019

9. Sep 2019

Sellel nädalal selgub, milline on uue Euroopa Komisjoni koosseis ja millist valdkonda pakub Kadri Simsonile järgmine Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Täpsema ajajoone uue Euroopa Komisjoni ametisse nimetamise kohta leiate meie blogis.

Üritused Eestis

10. septembril toimub Tallinnas kütuseturu aastakonverents, et vaadata üle kuhu liigub Eesti ja Euroopa Liidu kütuseturg. Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Katrin Höövelson tutvustab konverentsil Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika arengusuundi.

11.-12. septembril on Eestis töövisiidil Euroopa Komisjoni Teadusuuringute ja Innovatsiooni peadirektoraadi asepeadirektor Signe Ratso. Ta osaleb muu hulgas 11. septembril kell 10 Rahvusraamatukogus algaval seminaril, kus Euroopa Komisjon tutvustab Eesti teadus- ja innovatsioonisüsteemi parandamiseks kokku kutsutud rahvusvahelise ekspertrühma soovitusi. .

13. septembril kell 10–16 toimub Radisson Blu Sky hotellis konverents „Kliimaneutraalsus – häving või edu?“, mida korraldab Riigikantselei koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga. Konverentsist toimub otseülekanne ERRi uudisteportaalis ja Facebookis.

26. septembril tähistatakse Euroopas keeltepäeva. Sel puhul kutsub Euroopa Komisjoni Eesti esindus kõiki kooliõpilasi osa võtma veebiviktoriinist, mille peaauhinnaks on tahvelarvuti. Oma teadmisi maailma keeltest saab kuni 26. septembrini proovile panna siin. Septembris jõuab Eesti kinodesse neli uut Euroopa filmi, mis on saanud või saamas rahastust ELi MEDIA alaprogrammist.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

10. septembril kell 13 Eesti aja järgi avalikustab ametisse astuv Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen uue komisjoni koosseisu ja ametikohtade jaotuse. Pressikonverentsi saab jälgida siit.

12. septembril valmistuvad Euroopa Komisjoni volinikud oma iganädalasel istungil ette ÜRO kliimakonverentsiks 23. septembril ja võtab vastu samasisulise teatise.

12. septembril korraldab Euroopa Komisjon koostöös Maailma Terviseorganisatsiooniga Brüsselis ülemaailmse vaktsineerimiskonverentsi, et selgitada vaktsineerimise olulisust rahvatervisele. Ülekannet konverentsist saab algusega kell 10 jälgida siit.

13. septembril jõustub PSD2 ehk täiendatud makseteenuste direktiiv, mis suurendab konkurentsi pangandusturul ning muudab elektroonilised maksed odavamaks, lihtsamaks ja turvalisemaks.

Euroopa Liidu Nõukogu

9. septembril arutab ELi ja Kuuba ühisnõukogu kahepoolseid suhteid ja koostöövõimalusi kultuuri, energeetika, põllumajanduse ning majanduse valdkondades.

13. septembril kohtub eurorühm ja mitteametlik majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu (ECOFIN) Helsingis, et arutada kliimamuutustega võitlemist, finantsturgude vastupidavust hübriidohtudele ja kapitaliturgude liidu olukorda. 14. septembril jätkab ECOFIN arutelu ELi maksueeskirjade ja energia maksustamise üle.

Euroopa Parlament

12. septembril arutavad parlamendi president David Sassoli ja poliitiliste gruppide juhid ELi Brexiti pealäbirääkija Michel Barnieriga Suurbritannia EList lahkumise ettevalmistuste hetkeseisu.

Parlamendi fraktsioonid kujundavad oma seisukohti ametisse astuva Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni esitatud volinikukandidaatide kohta.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjoni päevakorrad leiate siit.

Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitab 9. septembril Eesti seisukohad euroala rahandusministrite ja mitteametlikuks Euroopa Liidu majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu kohtumiseks Helsingis (13.-14. september) ning vahetatakse mõtteid Stockholmi Keskkonnainstituudiga ELi pikaajalise kliimastrateegia üle. 13. septembri istungil valmistutakse üldasjade nõukogu istungiks (16. september), vesteldakse välisminister Reinsaluga Brexitist ning arutatakse ELi riigiabi reeglite üle.  

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply