Euroopa Liit sellel nädalal: 1. – 7. juuni 2020

1. Jun 2020

Sellel nädalal arutab Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon ELi järgmist seitsmeaastast eelarvekava (2021-2027) ning ELi majanduse taaskäivitamise plaani, mis annaks liikmesriikidele nii toetust kui laenu koroonakriisist räsitud majanduse taastamiseks. Lisaks kujundavad Riigikogu komisjonid seisukoha ELi panganduspaketi kohta, et suurendada laenuvõimalusi eraisikutele ja ettevõtjatele.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon arutab oma iganädalasel koosolekul kolmapäeval, 3. juunil koroonakriisist taastumist ning algatab järgmise konsultatsiooniringi miinimumpalga põhimõtete üle.

Teisipäeval, 2. juunil tutvustab Euroopa Komisjon oma Twitteri kontol taasterahastu (Next Generation EU) erinevaid valdkondi. Kell 11 tutvustab kriisivolinik Janez Lenarčič RescEU ja ELi humanitaarabi plaane, kell 12 tutvustavad Josep Borrell, Jutta Urpilainen ja Oliver Várhelyi ELi välisabi instrumente ning kell 14 räägivad volinikud Janusz Wojciechowski ja Virginijus Sinkevičius ühisest põllumajanduspoliitikast ja kalanduspoliitikast. Neljapäeval, 4. juunil kell 12 räägib tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik Nicolas Schmit Euroopa Komisjoni Facebooki ülekandes sotsiaalpoliitika rollist kriisist taastumisel.

Euroopa Liidu Nõukogu. Neljapäeval, 4. juunil arutavad justiitsministrid ELi kodanike väljaandmist kolmandatesse riikidesse ning  piiriüleste investeeringute hõlbustamist ELis. Reedel, 5. juunil arutavad ELi liikmesriikide siseministrid ELi sisepiiride taasavamist ning reisipiirangute kaotamist kolmandate riikide kodanikele. Kriisist väljatulemist arutavad ka spordiministrid (2. juunil), transpordiministrid (4. juunil) ja telekommunikatsiooniministrid (5. juunil).

Euroopa Parlament. Teisipäeval, 2. juunil vestleb eelarvevolinik Johannes Hahn põllumajandus- ja maaelukomisjoniga põllumajanduspoliitika rahastamisest ELi pikaajalisest eelarvest. Neljapäeval, 4. juunil arutab kodanikuvabaduste komisjon võrdõiguslikkuse voliniku Helena Dalliga romade lõimumistning hääletab Schengeni sisepiiride kontrolli lõpetamise resolutsiooni üle. Reedel, 5. juunil arutab inimõigustele alakomisjon digitaalset jälgimist COVID-19 pandeemia kontekstis.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit. Muu hulgas tuleb Riigikogu täiskogus kolmapäeval, 3. juunil lõpphääletusele välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muudatus, millega võetakse üle ELi nn naasmisdirektiiv ja reguleeritakse välismaalase kinnipidamisnõudeid massilise sisserände korral.

Täna,1. juunil tutvustab Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets Euroopa Liidu asjade komisjonile ELi majanduse taaskäivitamise kava ja ELi pikaajalist eelarveraamistikku 2021–2027 ning rahandusminister Martin Helme ja Sotsiaalministeeriumi esindajad vestlevad saadikutega ELi toetusmeetmetest koroonaviiruse tagajärgedega võitlemisel. Reedel, 5. juunil kujundab komisjon oma seisukoha Euroopa Komisjoni pandeemia mõju leevendamist käsitleva panganduspaketi kohta, mida arutab eelnevalt (1. juunil) ka rahanduskomisjon. Lisaks kinnitavad Euroopa Liidu asjade komisjon ja väliskomisjon oma selle nädala istungitel Eesti seisukohad selle ja tuleva nädala ELi nõukogude kohtumisteks. 

Leave a Reply