Euroopa Liit sellel nädalal: 10. mai–16. mai

10. May 2021

Täna, 10. mail kell 12.00–14.15 korraldab Euroopa Komisjoni Eesti esindus veebiseminari „Mida on Euroopal koroonakriisist õppida“, kus osalevad teiste hulgas peaminister Kaja Kallas ja Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Seminariga tähistatakse Euroopa päeva ja avatakse Euroopa tuleviku konverentsi arutelu Eestis. Lisainfo ja videolink siin. Euroopa Komisjon esitleb sel nädalal nullsaaste tegevuskava ja ELi sinise majanduse algatust.

Üritused Eestis

Euroopa tuleviku konverentsi arutelude alguse ja veebiplatvormi avamisega seoses toimub sel nädalal mitmeid ELi-teemalisi üritusi. Peale tänase veebiseminari peaminister Kaja Kallase ja volinik Kadri Simsoniga annab kolmapäeval, 12. mail kell 11 professor Siim Kallas TÜ teaduskooli raames avatud videoloengu „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises“. Neljapäeval, 13. mail peab president Toomas Hendrik Ilves küberturvalisust käsitleva avaliku loengu „Euroopa Liidu julgeolekupoliitika digitaalsel ajastul“. Reedel, 14. mail kell 12–17 toimub Ameerika Kaubanduskoja (AmCham Estonia) ja Euroopa Komisjoni ühisseminar “Võitlus viirusega ja ettevõtete taastumine”. Ürituse avab Euroopa Komisjoni majandusvolinik Paolo Gentiloni ning osalevad Balti riikide tervise- ja majandusministrid.

Reedest pühapäevani (14.–16. mai) toimub Narvas Garage48 kogukonnahäkaton, eesmärgiks luua nutikaid lahendusi Ida-Virumaa elukeskkonna parendamiseks. Euroopa Komisjon on häkatoni peapreemiaks pannud välja 3000€.

Rahvusraamatukogu ELi infokeskus on avanud uue ELi ja Hiina suhete fookuslehe, kust leiab teemakohaseid viiteid raamatutele, teadusartiklitele, internetiallikatele, teadustöödele ja Eesti meediale.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Kolmapäeval, 12. mail esitleb Euroopa Komisjon uut nullsaaste tegevuskava, mille  eesmärk on vähendada keskkonnareostust õhus, maal ning veekogudes. Euroopa roheleppe osana tutvustatakse ELi sinise majanduse algatust, mis toetab ookeanide, merede ja rannikualadega seotud majandustegevuse jätkusuutlikkust. Kolmapäeval, 12. mail avaldab Euroopa Komisjon ka kevadise majandusprognoosi.

Euroopa Parlament

Euroopa Parlamendis on komisjonide nädal. Täna, 10. mail arutavad parlamendi liikmed Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskise ja volinik Gentiloniga taaste- ja vastupidavusrahastut ja liikmesriikide taastekavu. Samuti on parlamendis Venemaa Jukose naftakontserni endine juht Mihhail Hodorkovski, et anda ülevaade Venemaa sekkumisest ELi ja liikmesriikide siseasjadesse. Kodanikevabaduste komisjon arutab  rännet üle Vahemere ning migrantide põhiõigusi. Loe pikemalt siit.

Euroopa Liidu Nõukogu

Täna, 10. mail arutab välisasjade nõukogu transatlantilisi suhteid ning Lääne-Balkani toetamist COVID-19 pandeemias. Lisaks tuleb jutuks olukord Saheli piirkonnas ja Afganistanis, suhted Venemaaga ning G20 globaalse tervishoiu tippkohtumine. Teisipäeval, 11. mail arutatakse üldasjade nõukogus COVID-19 vastase võitluse kulgu ELis ning valmistatakse ette 25. mai Euroopa Ülemkogu kohtumist.

EL ja Eesti

Eesti Riigikogu

Täna, 10. mail tuleb riigikogus teisele lugemisele ELi majanduse taaskäivitamise kava rahastamise otsus. Reedel, 14. mail kinnitatakse seisukohad 17. mai ELi üldasjade nõukogu ja eurorühma kohtumisteks ning 18. mai majandus- ja rahandusnõukogu ning ühtekuuluvuspoliitika eest vastutavate ministrite nõukogu kohtumisteks. Lisaks esitatakse seisukohad 17.–18. mai ELi haridus-, noorte, kultuuri- ja spordinõukogu istungiteks.

Leave a Reply