Euroopa Liit sellel nädalal: 11.–17. jaanuar

11. Jan 2021

Endiselt on kogu Euroopa Liidu tähelepanu COVID-19 vastu võitlemisel ja vaktsiinidel. 6. jaanuaril sai Moderna COVID-19 vaktsiin Euroopa Ravimiametilt heakskiidu ning 8. jaanuaril pani Euroopa Komisjon ette osta lisaks veel 300 miljonit doosi BioNTech ja Pfizeri COVID-19 vaktsiini. 12. jaanuaril arutlevad Euroopa Parlamendi liikmed Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektori Sandra Gallinaga COVID-19 vaktsiinide teemal. 14. jaanuaril peab Euroopa Komisjon oma tavapärast aasta alguse seminari, et arutada 2021. aasta tegevuskava ning päevakajalisi teemasid. Eestis toimub 13. jaanuaril järjekordne Avatud Ühiskonna Foorum, kus arutletakse õigusriigi probleemide üle.

Üritused Eestis

13. jaanuaril kell 15–17 korraldab Avatud Eesti Fond koostöös Euroopa Komisjoni Eesti esindusega XXIV Avatud Ühiskonna Foorumi, mille teemaks on “Õigusriik Euroopa Liidus: paljude vabadus, väheste kohustus?” Foorumil osaleb ka Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová. Webexis toimuvale foorumile on võimalik registreeruda kuni tänaseni, 11. jaanuarini siin.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Parlament

Sel nädalal pühendub Euroopa Parlament suuresti ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu eelnõu läbivaatamisele. Teatavasti lahkus Ühendkuningriik 1. jaanuaril 2021 Euroopa Liidust, kuid uus kaubandus- ja koostööleping on veel ratifitseerimata ning kehtib ajutiselt. Eelnõu eest vastutavad väliskaubanduse komisjon ja välisasjade komisjon arutavad eelnõud teisipäeval, 12. jaanuaril ning neljapäeval, 14. jaanuaril. Leppe mõjud on arutusel ka teistes komisjonides.

Teisipäeval, 12. jaanuaril kohtuvad keskkonna, rahvatervise ja toiduohutuse komisjoni liikmed Sandra Gallinaga, kes on Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor ning ELi juhtiv läbirääkija COVID-19 vaktsiinilepingute osas. Räägitakse sellest, kui kaugele ollakse erinevate COVID-19 vaktsiinide heakskiitmisega ning kui suured on ostetud kogused. Sama komisjon arutleb neljapäeval, 14. jaanuaril uue ELi bioloogilise mitmekesisuse strateegia üle, mille Euroopa Komisjon esitas mais 2020. Samuti valmistuvad saadikud järgmisel nädalal toimuvaks täiskogu istungiks.

Euroopa Komisjon

Täna, 11. jaanuaril kõneleb president Ursula von der Leyen video teel tippkohtumisel „Üks planeet“. 14. jaanuaril kogunevad Euroopa Komisjoni volinikud oma traditsioonilisele aasta alguse seminarile, kus tulevad arutusele nii komisjoni 2021. aasta tegevuskava kui ka roheleppe elluviimine ja välissuhted. Kohtumisele osaleb ka Euroopa Parlamendi president David Sassoli. 15. jaanuaril on volinikud Lissabonis, et osaleda Portugali Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise avaüritusel.

Euroopa Liidu Nõukogu

Sel nädalal nõukogu kohtumisi ei toimu. Portugali eesistumise kalendri leiate siit.

EL ja Eesti

Eesti Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni istungeid sel nädalal ei toimu. Väliskomisjon saab täna, 11. jaanuaril ülevaate arengutest Ühendkuningriigis ning ELi ja Ühendkuningriigi suhteid reguleerivast kaubandus- ja koostöölepingust.

Leave a Reply