Euroopa Liit sellel nädalal: 24. mai–30. mai

24. May 2021
Ursula von der Leyen, Charles Michel

Täna ja homme toimuval ülemkogu erakorralisel kohtumisel plaanib EL peale eilset lennuintsidenti karmistada sanktsioone Valgevene suhtes. Arutatakse ka COVID-19 pandeemia olukorda ning suhteid Venemaa ja Ühendkuningriigiga. Euroopa Komisjon teeb ettepaneku uuendada väärinfo levikuga võitlemiseks loodud käitumisjuhendit. Euroopa Parlamendis peetakse kolmepoolseid läbirääkimisi ELi põllumajanduspoliitika reformi üle.

Üritused Eestis

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets osaleb neljapäeval, 27. mail Pärnu turismiasjaliste koostööseminaril, mille diskussioonid keskenduvad rahvusvahelise ja kohaliku turismi tulevikule. Reedel, 28. mail kell 12 peab Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Siim Kallas veebiloengu Euroopa tuleviku konverentsi teemal. Lisainfo loengu kohta avaldatakse peagi Euroopa Komisjoni Facebooki lehel.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Sel nädalal teeb Euroopa Komisjon ettepaneku tugevdada käitumisjuhendit väärinfoga võitlemiseks. Vabatahtliku käitumisjuhendiga on liitunud mitmed suured tehnoloogia- ja sotsiaalmeedia ettevõtted. Neljapäeval, 27. mail osaleb komisjoni president Ursula von der Leyen ELi ja Jaapani tippkohtumisel veebis. Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton peab teisipäeval, 25. mail kell 11.40 kõne Baltimaade suurimal tehnoloogia- ja innovatsioonikonverentsil LOGIN 2021, mida saab jälgida siin.

Euroopa Parlament

Kolmapäeval, 26. mail tuleb ELi COVID-19 digitõendi loomise kokkulepe hääletusele kodanikuvabaduste komisjonis, enne kui parlament selle juuni täiskogul (7.–10. juuni) lõplikult vastu võtab. Kolmapäeval arutab kodanikuvabaduste komisjon ka meediavabaduse olukorda Ungaris ja Poolas. Keskkonnakomisjoni kohtumise teemaks on Euroopa Komisjoni bioloogilise mitmekesisuse strateegia.  Terve nädala jooksul toimuvad ELi institutsioonide kolmepoolsed kohtumised, eesmärgiks jõuda kokkuleppele ühise põllumajanduspoliitika reformis. Loe pikemalt siit.

Euroopa Liidu Nõukogu

Täna ja homme (24.–25. mai) toimub Euroopa Ülemkogu erakorraline kohtumine, mille fookuses on järgmised sammud võitluses COVID-19 pandeemiaga ning kliimamuutused. Oluliste teemadena arutatakse ka sanktsioonirežiimi karmistamist Valgevene suhtes peale eilset lennuintsidenti, ning suhteid Venemaa ja Ühendkuningriigiga. Kolmapäevast neljapäevani (26.–27. mai) koguneb põllumajandusnõukogu, et muu hulgas arutada ELi ühise põllumajanduspoliitika reformi (2023–2027). Neljapäeval toimub ELi ja Jaapani tippkohtumine ning välisasjade nõukogu mitteametlik kohtumine. Neljapäevast reedeni (27.–28. mai) peetaval konkurentsivõime nõukogu mitteametlikul kohtumisel tulevad jutuks digiteenuste pakett, ELi tööstusstrateegia ning Euroopa turismi tulevik. Reedel kohtuvad virtuaalselt ka kaitseministrid.

EL ja Eesti

Eesti Riigikogu

Täna, 24. mail kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohad konkurentsivõime, välisasjade ning põllumajanduse ja kalandusnõukogu kohtumisteks. Lisaks arutatakse koos ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutiga 20. mail toimunud kaubandusministrite kohtumist.

Leave a Reply