Euroopa Liit sellel nädalal: 25.–31. jaanuar

25. Jan 2021

Täna kohtuvad välisministrid, et muu hulgas arutada Euroopa Liidu reaktsiooni Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi kinnipidamisele. Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen peab teisipäeval, 26. jaanuaril kõne Davosi majandusfoorumil, millel keskendutakse maailmamajanduse kriisijärgsele ümberkujundamisele. Teisipäeval on Euroopa Parlamendis Euroopa Ravimiameti juht Emer Cooke, et selgitada COVID-19 vaktsiinidega seonduvat. Reedel, 29. jaanuaril on oodata Euroopa Ravimiameti müügiluba AstraZeneca COVID-19 vaktsiinile. Täna, 25. jaanuaril avaldab komisjon oma soovitused seoses piirangutega kolmandatest riikidest ELi reisimisel. Kolmapäeval, 27. jaanuaril esitleb komisjon oma rohelist raamatut ühiskondade vananemise ja sellest tulenevate sotsiaalmajanduslike väljakutsete teemal.

Üritused Eestis

Kolmapäeval, 27. jaanuaril kell 15.00 korraldab Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet  veebiarutelu, et rääkida sellest, kuidas EL  on võitluses COVID-19ga hakkama saanud, millised on ELi ja Ühendkuningriigi tulevikusuhted ning ELi suhted USA, Venemaa ja Hiinaga. Osalevad Eesti alaline esindaja ELi juures Aivo Orav, Eesti Panga endine president Ardo Hansson ja Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) esindaja Eestis Kristina Köhler. Üritust saab jälgida nii Delfi TVs kui ka Urmas Paeti Facebooki lehel.

Neljapäeval, 28. jaanuaril kohtub Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Riina Sikkut (SDE) videosilla teel Euroopa Komisjoni asepresidendi Věra Jourovága..

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Parlament

Euroopa Parlamendis on komisjonide töönädal. Portugali ministrid tutvustavad erinevates komisjonides Portugali eesistumise prioriteete. Tänasel majandus- ja rahanduskomisjoni nõupidamisel (25. jaanuar) arutatakse majanduse taastumist pärast COVID-19 kriisi ning stabiilsuse ja kasvupakti reformi. Teisipäeval, 26. jaanuaril annab Euroopa Ravimiameti (EMA) direktor Emer Cooke parlamendiliikmetele aru COVID-19 vaktsiinide lubade, kättesaadavuse ja kasutuselevõtu kohta. 25. jaanuaril arutavad põllumajandus- ja keskkonnakomisjon ELi strateegiat „Talust taldrikule“. Kolmapäeval, 27. jaanuaril hääletab keskkonnakomisjon ELi ringmajanduse tegevuskava, mille eesmärk on tagada hästitoimiv teiseste toorainete siseturg ELis. Samal päeval arutab parlament migrantide ja pagulaste olukorda Kreeka saartel. Euroopa Komisjon esitleb projekti uue migrantide ja pagulaste vastuvõtu- ja identifitseerimiskeskuse loomiseks Lesbose saarele.

Euroopa Komisjon

Täna avaldab Euroopa Komisjon oma soovitused seoses piirangutega kolmandatest riikidest ELi reisimisel. Teisipäeval, 26. jaanuaril peab komisjoni president Ursula von der Leyen Davosi majandusfoorumil kõne maailmamajanduse olukorrast. Juhtiv asepresident Frans Timmermans osaleb täna ja homme (25.-26. jaanuar) kliimamuutustega kohanemise tippkohtumisel Climate Adaptation Summit 2021.

Kolmapäeval, 27. jaanuaril esitleb komisjon vananemisteemalist rohelist raamatut, mille eesmärk on ergutada Euroopa tasandil arutelu demograafiliste muutuste sotsiaalmajanduslike mõjude ennetamiseks.

Euroopa Liidu Nõukogu

Täna, 25. jaanuaril kohtuvad välisministrid, et arutada Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi kinnipidamist, ELi-USA suhteid ja ELi globaalsete partnerite ligipääsu  COVID-19 vaktsiinidele.  Arutluse alla tulevad ka kliima- ja energiadiplomaatia küsimused ning ELi ja Ühendkuningriigi koostöö. Põllumajandus- ja kalandusministrite kohtumisel arutatakse ELi ja Ühendkuningriigi ühiste kalavarudega seonduvat ning ühise põllumajanduspoliitika reformi ja väliskaubandusega seotud põllumajandusküsimusi.

EL ja Eesti

Täna, 25. jaanuaril arutab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohti Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste nõukogu kohtumisel (28.–29. jaanuar) ning miinimumpalga direktiivi suhtes.

Leave a Reply