Euroopa Liit sellel nädalal: 3. – 9. veebruar 2020

3. Feb 2020
Michel Barnier, visiidil Ühendkuningriigis, Belfasti ülikoolis 27/1/2020. Foto: Mark Marlow/AFP

Ka sel nädalal, peale Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, jätkub töö Brexitiga. Täna, 3. veebruaril tutvustab Euroopa Komisjon mandaadi kavandit läbirääkimisteks Ühendkuningriigiga. Läbirääkimised saaksid alata märtsis, kui mandaat on saanud heakskiidu 25. veebruari üldasjade nõukogus. Sel nädalal esitleb Euroopa Komisjon ka uut vaatenurka Euroopa Liidu laienemisläbirääkimistele, mis peaks teed sillutama liitumiskõneluste alustamiseks Põhja-Makedoonia ja Albaaniaga Zagrebi tippkohtumisel selle aasta mais.

Üritused Eestis

4. veebruaril kell 19 linastub Võru kohvikus „Kannel“ Euroopa väärtfilm „Kahjuks ei olnud teid kohal“. Filmiõhtu on tasuta ja toimub koostöös Europe Directi Võru teabekeskuse ja Võrumaa Arenduskeskusega.

3.–8. veebruaril toimub Rakvere Gümnaasiumi Filmifestival, mille lõppedes annab Lääne-Virumaa Europe Direct üle eripreemia parimale Euroopa Liidu teemasid käsitlenud filmile.

Neljapäeval, 6. veebruaril kell 14.00 toimub Maaeluministeeriumi suures saalis avalik arutelu, kus käsitletakse ELi ühise põllumajanduspoliitika 2021.–2027. aasta strateegiakava keskkonnamõju hindamist.

7. veebruaril külastab Eestit eelarve ja halduse volinik Johannes Hahn, et koos Baltimaade peaministritega arutada Euroopa Liidu 2021–2027 eelarveraamistikku.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Esmaspäeval, 3. veebruaril kell 12 Eesti aja järgi tutvustab Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier Euroopa Komisjoni ettepanekut, milline peaks olema Euroopa Liidu mandaat läbirääkimisteks Ühendkuningriigiga. Ülekannet saab jälgida siit.

Teisipäeval, 4. veebruaril ülemaailmsel vähi vastu võitlemise päeval, algatab komisjon avaliku konsultatsiooni Euroopa vähktõvevastase võitluse kava koostamiseks 2020. aasta lõpuks.

Kolmapäeval, 5. veebruaril esitleb Euroopa Komisjon liikmesriikide soovituste põhjal muudetud Euroopa Liidu laienemise põhimõtteid ning alustab konsultatsioonidega, et tugevdada liidu majanduse ja rahapoliitika järelevalveraamistikku.

4. ja 5. veebruaril toimub Brüsselis rahvusvaheline metsanduskonverents, kus arutatakse kliimamuutust ja liigirikkust. Konverentsi juhatab sisse Euroopa rohelise kokkuleppe valdkonna juhtiv asepresident Frans Timmermans. Konverentsi saab reaalajas jälgida siin.

Euroopa Liidu Nõukogu

3. ja 4. veebruaril toimub Zagrebis konkurentsivõime ministrite kohtumine, mis keskendub teadlaste ja teadurite liikumisvõimaluste parandamisele Euroopa Liidu ülikoolide vahel.

Euroopa Parlament

Esmaspäeval, 3. veebruaril arutab keskkonna- ja rahvatervise komisjon koroonaviiruse puhangut ja meetmeid rahva tervise kaitseks.

Neljapäeval, 6. jaanuaril kohtub majandus- ja rahanduskomisjon Euroopa Keskpanga presidendi Christine Lagarde’ga, et arutada Euroopa Liidu majanduse väljakutseid.

Samal päeval annab Euroopa Liidu esimene peaprokurör Laura Codruţa Kövesi kodanikuvabaduste komisjonile ülevaate tulevasest Euroopa Prokuratuurist, mis peaks tööd alustama aasta lõpus.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit.

Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitab kolmapäeval, 5. veebruaril Eesti seisukohad Euroopa Ülemkogu 20. veebruari erakorraliseks istungiks.

4. ja 5. veebruaril on Riigikogu delegatsioon visiidil Brüsselis, mida korraldab Euroopa Komisjoni Eesti esindus. Saadikud saavad ülevaate Euroopa rohelisest kokkuleppest ja õiglase ülemineku fondist, uuest eelarveraamistikust ja Euroopa Liidu regionaalpoliitikast. Lisaks räägitakse väärinfovastasest võitlusest ja migratsioonipoliitikast. Muuhulgas kohtuvad saadikud energeetikavolinik Kadri Simsoni ning Euroopa Parlamendi eestlastest saadikutega.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Teisipäeval, 4. veebruaril on peaminister Jüri Ratas Brüsselis, et kohtuda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja Charles Micheli, Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni, digitaalvaldkonda kureeriva asepresidendi Margrethe Vestageri ning Euroopa rohelise kokkuleppe valdkonda juhtiva asepresidendi Frans Timmermansiga.

Leave a Reply