Euroopa Liit sellel nädalal: 31. mai–6. juuni

31. May 2021

Homme, 1. juunil avatakse ELi COVID-19 tõendi digivärav, mis võimaldab tõendite liikmesriikide vahelist tunnustamist. Euroopa Komisjon avaldab oma sellekevadised majandussuunised liikmesriikidele, tutvustab Euroopa digitaalse identiteedi (EUid) algatust ja strateegiat Schengeni ala paremaks toimimiseks. Neljapäeval ja reedel (3.–4. juuni) korraldab Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee kodanikualgatuse päeva konverentsi, mis keskendub osalusdemokraatiale ning millel osaleb ka Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová.

Üritused Eestis

Täna, 31. mail antakse üle 2020. aasta Euroopa Kodaniku auhind ning toimub vestlusring “Lugemise tulevik – kuidas digipõlvkond lugema panna?”. Üritust saab jälgida Euroopa Parlamendi Eesti büroo Facebooki ja Youtube’i kanalites. Teisipäeval, 1. juunil korraldab Eesti Välissuhete Nõukoda veebiarutelu “Euroopa Liit – ka sellest kriisist tugevamaks?“. Neljapäeval, 3. juunil toimub sinimajanduse konverents, kus arutletakse meremajanduse olemuse ja tuleviku üle.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Täna avaldab Euroopa Komisjon oma soovitused ELi COVIDi digitõendi rakendamiseks ja liikumise võimaldamiseks suveperioodil. Homme, 1. juunil käivitatakse ka ELi digivärava IT-lahendus liikmesriikide COVIDi tõendite tunnustamiseks. Kõik liikmesriigid peaksid digiväravaga liituma hiljemalt 1. juuliks. 1. juunist alustab ka tööd Euroopa Prokuratuur, mille ülesanne on võidelda ELi vahendite kasutamise pettuste ning korruptsiooniga. Kolmapäeval, 2. juunil avaldab Euroopa Komisjon oma sellekevadised majandussuunised liikmesriikidele, mis on seekord tihedalt seotud ELi taaste- ja vastupidavusrahastu rakendamisega. Teiseks tutvustatakse Euroopa digitaalse identiteedi (EUid) algatust, et muuta võrguteenuste kasutamine kõikjal Euroopas turvalisemaks ja hõlpsamaks. Kolmandaks esitletakse strateegiat Schengeni ala paremaks toimimiseks.

Euroopa Parlament

Euroopa Parlament valmistub järgmise nädala täiskoguks, kus tuleb muuhulgas hääletusele ELi COVIDi digitõend. Lisaks püüab parlament teisipäeval, 1. juunil koos Euroopa Nõukogu ja Euroopa Komisjoniga kokku leppida uutes reeglites, et kohustada rahvusvahelisi ettevõtteid avaldama igas liikmesriigis tasutud maksude suuruse. Neljapäeval avaldab parlament oma kevadise Eurobaromeetri uuringu tulemused, mis keskenduvad COVID-19 pandeemia mõjudele ELi kodanike elus. Loe pikemalt siit.

Euroopa Liidu Nõukogu

Neljapäeval, 3. juunil toimub transpordiministrite kohtumine, kus arutatakse ELi õhuliiklust reguleeriva „Euroopa ühtse taeva“ programmi reformi ning keskkonnahoidliku ja kestliku liikuvuse strateegiat. Reedesel telekommunikatsiooninõukogu kohtumise keskmes on Digikompass 2030 ehk Euroopa digieesmärgid järgmiseks kümneks aastaks.

EL ja Eesti

Eesti Riigikogu

Täna, 31. mail kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohad transpordi- ja telekommunikatsiooniministrite kohtumisteks. Istungil osalevad ka Euroopa Komisjoni transpordi peadirektoraadi juht Henrik Hololei ja Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets. Reedel, 4. juunil kinnitatakse Eesti seisukohad justiits- ja siseministrite (7.–8. juuni), keskkonnaministrite (10. juuni) ja energeetikaministrite (11. juuni) kohtumisteks.

Leave a Reply