Euroopa Liit sellel nädalal: 4. – 10. mai 2020

4. May 2020

Täna, 4. mail algatab Euroopa Komisjon ülemaailmse rahakogumiskampaania COVID-19 vaktsiini, diagnostika- ja ravimeetodite väljatöötamiseks. Annetustena loodetakse riikidelt ja erasektorilt koguda vähemalt 7,5 miljardit eurot. Laupäeval, 9. mail on Euroopa päev – sellel aastal möödub 70. aastat Prantsusmaa välisministri, Robert Schumani deklaratsioonist, mis pani aluse tänasele Euroopa Liidule. Euroopa päevale pühendatud ürituste kohta leiab rohkem infot siit.

Euroopa päev Eestis

6. mail kell 11–12 peab Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi lektor Kaarel Piirimäe videoloengu „Euroopa ühendamine ja globaalsed kriisid”.

8. mail kell 11.30–13.00 toimub veebiseminar „Euroopa otsustavad hetked“, kus president Kesti Kaljulaid ja Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans hindavad ELi tegevust koroonakriisis, kriisi mõju ELi majandusele ja põhiväärtustele. Samuti vahetavad nad mõtteid, kuidas taastuda kriisist kooskõlas rohelise kokkuleppe eesmärkidega. Arutelu juhib ajakirjanik Johannes Tralla.

8. mail toimuvad Euroopa päevale pühendatud e-külalistunnid. Kell 10 räägib Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets teemal “Mida tähendab olla eurooplane aastal 2020?” ning kell 13 peab EV alalise esinduse Euroopa Liidu juures suursaadik Rein Tammsaar tunni teemal “Как Европейский Союз справляется с Covid-19?”. Tundidesse saab registreerida siin.

Koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga toob Euroopa Komisjoni Eesti esindus vaatajateni telesaate “Eesti mäng“ Euroopa päevale pühendatud erisaate. Venekeelset versiooni “Galopom po Evropam” saab ETV+ kanalis jälgida veel 8. ja 9. mail. Eestikeelne saade „Eesti mäng. Euroopa eri“ on eetris ETVs 7., 8. ja 9. mail.

9. mail kell 9.00–21.00 on kõik oodatud mängima „Minu Euroopa“ digimängu, mis sellel aastal asendab tavapäraselt Tallinnas toimunud Euroopa päeva passimängu. Digimängu auhinnaks on seitse 200-eurost Estraveli kinkekaarti, mida saab kasutada reisimiseks järgmisel viiel aastal nii Eestis kui mujal maailmas. Loosimises osalemiseks tuleb mängijal vastata õigesti 13-le Euroopa Liidu liikmesriikide kohta käivale küsimusele. Eraldi mäng on klassidele, kes võivad võita 600-eurose kinkekaardi klassiekskursiooni korraldamiseks.

Kuni 9. maini loeb näitleja Karl Robert Saaremäe iga päev oma Instagrami kontol Euroopa rahvaste muinasjutte. Jälgi ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse Instagrami kontot.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon kinnitab oma iganädalasel koosolekul, kolmapäeval, 6. mail rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise tegevuskava. Teisipäeval, 5. mail tutvustab Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Euroopa Parlamendi esimeeste konverentsile komisjoni 2021. aasta tööplaani ja ELi uut pikaajalist eelarvet. Neljapäeval, 7. mail plaanib komisjon tutvustada uut kevadprognoosi.

Euroopa Liidu Nõukogu. Teisipäeval, 5. mail arutavad ELi tööhõive- ja sotsiaalministrid lisaks kriisimeetmetele pandeemia mõju demograafiale ja telekommunikatsiooniministrid peavad nõu tuvastamisrakenduste ja elektroonilise side andmete kasutamise üle COVID-19 kriisiga toimetulekuks. Kolmapäeval, 6. mail toimub Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani riikide tippkohtumine ning reedel, 8. mail arutab eurorühm Euroopa Komisjoni kevadprognoosi.

Euroopa Parlament. Esmaspäeval, 4. mail arutab keskkonna-, rahvatervise ja toiduohutuse komisjon COVID-19 viiruse leviku piiramist ühistranspordis, kultuuri- ja hariduskomisjon analüüsib koos Euroopa Komisjoni volinike Mariya Gabrieli ja Thierry Bretoniga kriisi mõju ERASMUS+ programmile, meediale ja loomemajandusele ning siseturukomisjon vestleb koos Euroopa Komisjoni digitaalvaldkonna asepresidendi Margrethe Vestageriga digitaaltehnoloogia võimaluste kasutamise üle kriisist väljumisel. Neljapäeval, 7. mail arutab kodanikuvabaduste komisjon isikuandmete kasutamist pandeemiaga võitlemisel ning koos siseasjade voliniku Ylva Johanssoniga vaadatakse kriisi mõju Schengenile ning rändele.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit.

Täna, 4. mail kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon Eesti seisukohad telekommunikatsiooni nõukogu istungiks (05.05) ning ELi ja Lääne-Balkani tippkohtumiseks (06.05); reedel, 8. mail tutvub komisjon uuendatud konkurentsivõime kavaga „Eesti 2020“ ning stabiilsusprogrammiga. Väliskomisjon valmistab neljapäeval, 7. mail ette Eesti seisukohti ELi kaitseministrite kohtumiseks (12.05) ning tutvub Eesti välispoliitika arengukavaga 2030.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply