Euroopa Liit sellel nädalal: 9. – 15. märts 2020

9. Mar 2020
Dacia autotehas Rumeenias. Foto © Euroopa Liit 2004

Sellel nädalal tutvustab Euroopa Komisjon uut Euroopa tööstusstrateegiat, mis tagab tööstuse konkurentsivõime ka kliimaneutraalses majanduses. Lisaks esitleb ta ELi Aafrika strateegiat, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete strateegiat ning kolmapäeval uut ringmajanduse tegevuskava, et kiirendada ELi üleminekut säästvamale majandusele.

Euroopa Parlament arutab lisaks komisjoni algatustele ka koroonaviiruse levikut ja migratsioonisurvet Kreekale.

Üritused Eestis

10. märtsil kell 9 toimub Tallinnas Nordic Hotel Forumis seminar “Eesti majanduse konkurentsivõime ja üleminek kliimaneutraalsele majandusele“, kus arutletakse, millised on Eesti majanduse ja sotsiaalvaldkonna peamised tugevused ja kitsaskohad ning kuidas õiglase ülemineku fond saab toetada Ida-Virumaad kliimaneutraalsele majandusele üleminekul. Üritusele saab registreeruda siin.

10. märtsil kell 19 linastub Võru kohvikus „Kannel“ Norra biograafiline film „Sonja – valge luik“ iluuisutajast Sonja Heniest. Filmiõhtu on tasuta ja toimub koostöös Europe Directi Võru teabekeskuse ja Võrumaa Arenduskeskusega.

12. märtsil kell 18 linastub Tallinnas Kai kunstikeskuses (Peetri 12) Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna pälvinud film “Islandi animatsioon”, mis on tragikoomiline põnevik ühe naise võitlusest Islandi looduse säilimise nimel. Film on tasuta.

12.-13. märtsil on Eestis visiidil Euroopa info- ja võrguturbe agentuuri (ENISA) juht Juhan Lepassaar, kes esineb 12. märtsil tööandjate aastakonverentsil “Tuulelohe lend 2020“  ja räägib 13. märtsil kell 10 küberkoostöö väljakutsetest (registreeruda saab siin).

12.–14. märtsil toimub Kuldres häkatoni stiilis Vunki Mano! Loometalgud, kus Europe Directi Võru teabekeskus paneb välja 500-eurose eripreemia kõige keskkonnasõbralikumale ideele.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Esmaspäeval, 9. märtsil täitub Ursula von der Leyeni juhitaval komisjonil ametis 100 päeva. Vaata kokkuvõtet siin.

Esmaspäeval tutvustab komisjon ELi Aafrika strateegiat majandusliku koostöö ja piirkondade säästvat arengu tugevdamiseks. Pressikonverents toimub kell 13 Eesti aja järgi.

Teisipäeval, 10. märtsil tutvustab komisjon oma iganädalasel kohtumisel mitut olulist algatust: Euroopa tööstusstrateegiat, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete strateegiat, ühtse turu tõkete aruannet, ühtse turu jõustamise tegevuskava ja ringmajanduse tegevuskava. Viimast tutvustatakse ametlikult kolmapäeval.

Euroopa Liidu Nõukogu

Euroopa Parlament

9.–12. märtsil toimub Brüsselis Euroopa Parlamendi täiskogu istung.

  • Esmaspäeval, 9. märtsil arutavad saadikud koos Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansiga Euroopa kliimaseaduse ettepanekut.
  • Teisipäeval, 10. märtsil arutab parlament koroonaviiruse Covid-19 puhangut koos Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ning ELi eesistujariigi Horvaatiaga  ning olukorda Donbassis. Lisaks arutavad saadikud Euroopa Komisjoni ringmajanduse tegevuskava, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete strateegiat ning ELi Aafrika strateegiat.
  • Kolmapäeval, 11. märtsil arutavad saadikud migratsioonisurvet Kreeka ja Türgi piiril ning koos Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansiga uut ringmajanduse tegevuskava. Pärastlõunal meenutavad saadikud laulvat revolutsiooni ja Balti riikide iseseisvusliikumist.

EL ja Eesti

Riigikogu täiskogu ja komisjonide päevakorrad leiate siit.

Euroopa Liidu asjade komisjon kinnitab esmaspäeval, 9. märtsil Eesti seisukohad ELi justiits- ja siseasjade nõukogu (13. märts) ning merendusministrite mitteametliku nõukogu (10.-11. märts) istungiteks. Lisaks arutavad saadikud möödunud nädalal toimunud ELi nõukogude kohtumiste tulemusi koos valdkonna ministritega. Reedel, 13. märtsil kiidavad saadikud heaks Eesti seisukohad eurorühma kohtumiseks (16. märts)  ja ELi majandus- ja rahandusnõukogu istungiks (17. märts).

Esmaspäeval, 9. märtsil tutvustab Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Katrin Höövelson riigieelarve kontrolli erikomisjonile (avalikku istungit on kell 13.15 võimalik jälgida veebiülekandes) ja 13. märtsil Euroopa Liidu asjade komisjonile Euroopa Komisjoni Eesti majanduse ja sotsiaalvaldkonna analüüsi.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply