Euroopa Liit sellel nädalal: 13.–19. mai 2019

13. May 2019

Euroopa Parlamendi valimised algavad Eestis juba sellel neljapäeval. Need, kes 26. mail Euroopa Parlamenti valima minna ei saa, saavad 16.–19. maini eelhääletada maakonnakeskustes ning 16.22. maini elektrooniliselt.

ELis on sellel nädalal tähelepanu keskmes välispoliitika. 13.14. mail tähistatakse mitmel pool Euroopas idapartnerluse 10. aastapäeva ning ELi välisministrid arutavad 13., 14. ja 16. mai kohtumistel julgeolekuolukorda Saheli piirkonnas Aafrikas.

17.–19. mail toimub Tallinnas rahvusvaheline kõrgetasemeline Lennart Meri konverents, kus muuhulgas uuritakse põhjuseid, miks rahvas tunneb võimust võõrandumist ning on aldis populismile ja äärmuslikele ideedele. Arutatakse ka transatlantilisi suhteid, infoühiskonna probleeme ja selliste suurriikide nagu Hiina, Venemaa, Iraani ja Saudi-Araabia ambitsioonidest tulenevaid väljakutseid läänemaailmale.

Üritused Eestis

13. mail kell 16 toimub Rahvusraamatukogu Milleri salongis (5. korrusel) aruteluõhtu „Eesti 15 aastat Euroopa Liidus“. Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ja ajaloolane David Vseviov räägivad Euroopast, Euroopa väljavaadetest ning sellest, mida liitumine endaga kaasa on toonud.

14. mail kell 18 linastub Tallinnas Euroopa Liidu Majas (Laikmaa 15) Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna pälvinud film “Islandi animatsioon”, mis on tragikoomiline põnevik ühe naise võitlusest Islandi looduse säilimise nimel. Film on tasuta.

15. mail kell 11 esineb Iirimaa keskpanga president ja peatne Euroopa Keskpanga peaökonomist Philip R. Lane Eesti Pangas loenguga „The Euro at 20″. Ettekanne keskendub Euroopa ühisraha ajaloole ja selle tulevikule. Osalemine kutsetega.

16. mail kell 16.30 saab Tallinnas Euroopa Liidu Majas (Laikmaa 15) kuulda Eesti noorte seiklustest, kes sõitsid ratastel 1200 km läbi Euroopa, et kohtuda inimestega, rääkida keskkonnast ning motiveerida inimesi osalema Euroopa valimistel.

17.–19. mail 2019 toimub Tallinnas  Lennart Meri konverents pealkirjaga „Üks minevik, mitu tulevikku“. Välis-, kaitse- ja julgeolekupoliitika üle arutlevad nii praegused riigijuhid, poliitikakujundajad ja tuntud mõttekodalased kui ka noored tulevikutegijad kogu maailmast. Konverentsi avalikke arutelusid saab jälgida veebiülekande vahendusel konverentsi kodulehel: lmc.icds.ee/

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

  • 13. ja 14. mail tähistab Euroopa ELi idapartnerluse 10. aastapäeva üritustega Brüsselis ja mujal Euroopas. 14. mail alates kella 10.30st toimub Brüsselis idapartnerluskonverents, kus on kohal ka kuue idapartnerlusriigi – Armeenia, Aserbaidžaan, Valgevene, Gruusia, Moldova ja Ukraina – välisministrid ning mida saab otsepildis jälgida siit.  
  • 15. mail kohtuvad Euroopa Komisjoni volinikud, et muuhulgas kinnitada ELi Kesk‑Aasia strateegia.
  • 15. mail kell 22.00–23.30 Eesti aja järgi toimub Brüsselis Euroopa Komisjoni presidendi kandidaatide debatt, kus räägitakse muuhulgas keskkonnast ja ELi väärtustest. Debatti saab jälgida siit.

Euroopa Liidu Nõukogu

Euroopa Parlamendi VIII koosseis on oma töö lõpetanud. Uue Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Eestis pühapäeval, 26. mail 2019. Eelhääletamine algab 16. mail (rohkem infot valimistoimingute ja -tähtaegade kohta leiab siit).

EL ja Eesti

Riigikogu XIV täiskogu töönädala info leiate siit.

Vabariigi Valitsuse detailse nädalakava leiate siit.

Leave a Reply