Euroopa Liit sellel nädalal: 3.–9. mai

3. May 2021

7.–9. mail tähistame Euroopa päeva põneva orienteerumismänguga Haapsalus, Jõhvis, Kuressaares, Kärdlas, Narvas, Põlvas, Pärnus, Tallinnas ja Võrus. Euroopa päev, 9. mai on tänavu ühtlasi emadepäev, mille puhul kaunistavad Tallinna ja mitme teise Eesti linna keskväljakut ELi ja Eesti lipu värvides lillevaip. Lisainfo orienteerumismängu ja lillevaipade kohta on siin. Sel nädalal tutvustab Euroopa Komisjon uuendatud tööstusstrateegiat ning ELi COVID-19 ravimite strateegiat. Nädala lõpus toimub ELi tippkohtumine Portos, mille peateemadeks on sotsiaalõiguste samba strateegia ning COVID-19 pandeemia.

Üritused Eestis

Teisipäeval, 4. mail kell 13–17 leiab aset Eesti Teadusagentuuri ning Haridus- ja Teadusministeeriumi korraldatud ELi teadus- ja arendustegevuse raamprogrammi „Euroopa horisont“ avakonverents. Lisainfo ja otseülekanne siin. Reedel, 7. mail kell 15 toimub Rahvusraamatukogu ja Euroopa Liidu infokeskuse väärinfo teemaline arutelu koos Euroopa Parlamendi Eesti saadiku Marina Kaljurannaga. Rohkem infot siit.

Euroopa Liidu institutsioonid

Euroopa Komisjon

Kolmapäeval, 5. mail esitleb Euroopa Komisjon uuendatud Euroopa tööstusstrateegiat, et toetada Euroopa tööstuse konkurentsivõime kasvu, üleminekut kliimaneutraalsusele ning digitaliseerimist. Lisaks tutvustatakse ettepanekut, mis keskendub siseturgu moonutavatele kolmandate riikide subsiidiumitele. Tervishoiu valdkonnas tutvustakse COVID-19 ravimite strateegiat ning ettepanekut ravimite hädaolukorras heaks kiitmiseks.

Euroopa Liidu Nõukogu

Neljapäeval, 6. mail arutab välisasjade nõukogu julgeolekuteemalisi küsimusi, nagu ELi julgeolekukoostöö strateegilise kompassi algatus ning hetkeolukord Ukrainas ja Saheli piirkonnas.

Reedel ja laupäeval (7.-8. mai) toimub Portugali eesistumise raames  ELi tippkohtumine Portos, mis keskendub sotsiaalõiguste samba strateegia rakendamisele. Laupäevasel mitteametlikul kohtumisel arutavad liikmesriikide liidrid COVID-19 pandeemia olukorda ning plaanivad vastu võtta sotsiaalõiguste sambaga seotud deklaratsiooni. Samuti peavad ELi liidrid ja komisjoni president Ursula von der Leyen videokõne India peaminister Narendra Modiga.

EL ja Eesti

Eesti Riigikogu

Täna, 3. mail kinnitab Euroopa Liidu asjade komisjon seisukohad ELi tippkohtumiseks Portos ning 6. mai kaitseministrite kohtumiseks. Kolmapäeval, 5. mail toimub riigikogus ELi majanduse taaskäivitamise kava rahastamise teemalise otsuse teine lugemine. Neljapäevasel Riigikogu istungil toimub arutelu teemal „Euroopa Liidu järgmise finantsperspektiivi, taasterahastu ja õiglase üleminekufondi raha planeerimisest“. Reedel, 7. mail arutatakse Euroopa Liidu asjade komisjonis seisukohti 10. mai välisasjade nõukogu ning 11. mai üldasjade nõukogu istungiteks.

Leave a Reply