Euroopa on mitmekesine ja selles on oma võlu

11. Dec 2020
© Euroopa Liit

Hello, Europe here we are, everything is easy

Let’s cross the border without stop

Italian pasta mixed with fine french wine would be great

Belgium beer with a jägermeister-deer

And swiss francs brought to polish banks

That’s life!*

Selle laulu sõnad sobivad väga hästi teemaga „Minu Euroopa“. Olen laulu Youtube’s kuulanud, ei mäleta isegi täpselt, kes on autor. Ma ei tea,  miks need sõnad on mulle meelde jäänud, Kuid need sõnad kirjeldavad täpselt, kui mitmekesine on Euroopa.

Euroopa on meie kõigi – eestlaste, rootslaste, itaallaste, prantslaste, belgialaste, sakslaste ja kõigi teiste – ühine kodu, kuid kodumaa on meil kõigil erinev. Meil on ühised eesmärgid: et kodus oleks turvaline elada, et me oleksime terved ja hästi söönud, et oleks puhas õhk ja vesi, et lapsed õpiksid koolis ja vanemad töötaksid, et me kõik oleksime õnnelikud. Kuid teed nende eesmärkide saavutamiseni on igaühel erinevad. Meil on igaühel oma keel, kuid koos olles me suhtleme inglise keeles. Meil on igaühel omad tuntud kirjanikud, kunstnikud ja teised kultuuritegelased, kuid nende seas on ka need, kes on tuntud üle Euroopa ja üle maailma. Meil on igaühel oma ajalugu, kuid me oleme erinevatel ajalooperioodidel üksteisega tihedalt seotud  olnud. Vahest oleme olnud liitlased, vahel aga vaenlased.

Euroopas võib olla väga külm, nagu Lapimaal, ja väga soe, nagu Ateenas või Roomas. Me võime nautida mäesuusatamist Prantsuse Alpides ja murdmaasuusatamist Lõuna-Eestis. Me võime surfata ookeanil Hispaania Tarifas ja kala püüda Rootsis Siljani järvel. Meil meeldivad väga Hollandi marineeritud heeringas ja prantsuse peenemaitselised konnajalad. 

Minu jaoks Euroopa on eelkõige liikumisvabadus ja mitmekesine kultuur. Ma olen noor, uudis- ja seiklushimulik, reisides avastan maailma ja leian uusi sõpru. Me võime veeta oma puhkust ükskõik kus Euroopas. Euroopa sees ei ole piire, me võime alustada oma reisi Eestist ja jõuda Lissaboni, ilma et keegi küsiks passi ja viisat. Meile öeldakse tihti, et noortele on kõik uksed avatud. Euroopas see ongi nii sõna otseses mõttes. Me võime jätkata õppimist ükskõik millises Euroopa ülikoolis, asuda tööle ükskõik millises Euroopa ettevõttes, hakata elama ükskõik kus Euroopa linnas või külas. Kuid kõige selle juures, jääme me ikkagi eestlasteks, sakslasteks, pranslasteks jne. Euroopa on suur võimalus meile, eurooplastele, kuid ka suur väljakutse oma identiteedi säilitamisel. Euroopa on mitmekesine ja selles on oma võlu. On suur privileeg elada oma väikeses riigis ja olla suure Euroopa osa. Sellega kaasneb suur vastutus. 

Loo autor:  Mika Tšernobrivõi, Tallinna Prantsuse Lütseumi 9. klass. Artikkel pälvis kodanikuhariduse programmi MINU RIIK poolt koostöös Euroopa Komisjoni Eesti esindusega kodanikupäevaks 2020. korraldatud XIX esseekonkursil „MINU EUROOPA“ II koha.


* Fury in the Slaughterhouse – “Ship of fools”

Leave a Reply