Uute Europe Direct Eesti teabekeskuste koolitus Brüsselis

15. Mar 2018

Tekst: Aigi Young, ED Võru; Fotod: Merle Rüütel, ED Järvamaa

8-9 märtsil osalesid kõik Eestis tegutsevad Europe Directi teabekeskuste juhid Brüsselis toimunud uute keskuste koolitusel. Nimelt alustas jaanuaris oma tegevust Europe Direct teabekeskuste neljas põlvkond. Uue põlvkonna keskusi on Euroopa Liidus kokku 430 ning koolitusseminaril oli esindatud ca 200 keskust. Eestist osalesid kõik keskuste juhid: Aigi Võrumaalt,  Marika Valgast, Annely Põlvast, Kersti Pärnust, Moonika Lääne-Virumaalt, Merle Türilt, Anneli Haapsalust, Margus Jõhvist ning Pille Narvast. Reisi koordineeris  Kadri Kull Euroopa Komisjoni esindusest.

Treeningseminar toimus Brüsseli südames, mõnesaja meetri kaugusel Euroopa Komisjoni peahoonest ja paari kilomeetri kaugusel vanalinnast. Kütkestavalt kontrastne keskkond, kus ühel pool on  klaasist modernsed tornkontorid ja teisel pool sajandite jooksul sisse käidud kitsad kuningliku hõnguga linnatänavad.

Treeningseminari päeva esimeses pooles saime ülevaate oma võrgustiku juhtidest ja teises pooles tutvustati meie olulisi kommunikatsiooni tööriistu. Teiste seas tervitasid meid  Alessandro Giordani (ED teabekeskuste osakonna juht) ja Timo Pesonen (kommunikatsiooni peadirektoraadi peadirektor).  Kõikidest tervituskõnedest kajas läbi ühtne sõnum – Europe Direct Infokeskuse võrgustik on Euroopa Liidu kommunikatsiooniperre väga oodatud, kaasatud ja  omab Euroopa Komisjoni infovoos olulist rolli. Alustavale keskusele on selline teave väga oluline ja kindlustunnet tekitav. Põgusalt peatuti ka eelseisvatel väljakutsetel, mida on 2019. aastal palju tulemas ja ettevalmistus selleks peab algama kohe. Euroopa Liitu ootavavad ees mitmed suursündmused: Brexit, uus eelarve, parlamendi valimised.

Esimene päev lõppes külastusega Euroopa Komisjoni pressiruumi, kus sõna sai Alexander Winterstein, kes on Euroopa Komisjoni kõneisikute asejuht. Eelmainitud kõnelejaga kohtumine oli minu jaoks reisi kõige inspireerivaim moment. Tema oskus auditooriumi köita ja oma sõnum oskuslikult edasi anda on kindlasti oskus, mida soovin ka iseendas kasvatada. 

Teisel treeningpäeval oli fookuses aruandlustöörist ja omavaheliste kogemuste jagamine. Päeva lõpetas praktiline rühmatöö, kus iga grupp pidi valmistama mini kommunikatsioonikampaania spetsiaalsele sihtgrupile. Eesti meeskonna sihtgrupiks oli esmakordsed valijad.

Positiivne oli aduda, et Euroopa Liidu kommunikatsioonistrateegias on toimunud tõeline ärkamine ja äratundmine. Meie kõigi igapäevaelu on täis erinevat informatsiooni, palju sellest on fabrikatsioon. Euroopa Liidu poolt tulev info peab olema selge, üheti mõistetav, kergesti edasi antav, kodanikku kaasav. Arvestama peab sihtgruppe ja nende poolt kasutatavaid infokanaleid. Tunne, et Euroopa Liit asub Brüsselis, peab vahetuma tundega, et Euroopa Liit on eelkõige seal elavad inimesed ja meid ühendavad väärtused.

Loomulikult oli kirsiks tordil kõik need kohvipausid, lõunad, õhtusöögid, hommikusöögid, kus oli võimalik oma Euroopa kolleegidega lähemalt tutvust teha ja kogemusi jagada. Olen siiralt veendunud, et Europe Directi võrgustiku kõige suurem väärtus on just nimelt need inimesed, kes seal töötavad ja see informatsioon ning teadmine, mida nad endaga kaasas kannavad. Meil on kõigil üksteiselt nii palju õppida, meil on üksteisele nii palju anda.

Neljanda põlvkonna ED teabekeskusi ootavad ees suured väljakutsed. Euroopa on muutunud ja muutuma peab ka viis kuidas vajalik informatsioon inimesteni viia. Üheks suurimaks väljakutseks saab olema rääkimine rasketel teemadel nagu näiteks immigratsioon, eelarve koos kärbetega, usaldus tehtavatesse otsustesse. Igal juhul saab see olema põnev periood.

Laupäeva varahommikul oma taluõuele tagasi jõudes tundus teekond Brüsselist Paganamaale Võrumaal kordades pikem kui minnes. Reisiväsimus murdis nii konte kui vaimu. Kõike sada korvas aga teadmine, et lühikese ajaga sai saavutatud palju. Eestil on tugev meeskond, kellega koos tegutsema hakata.

Alates 1. jaanuarist tegutseb Eestis uuenenud üheksaliikmeline Europe Directi teabekeskuste võrgustik. Keskused toimivad koostöös Euroopa Komisjoni esindusega ning asuvad erinevate asutuste juures Rakveres (VIROL), Jõhvis (Eesti Kaubandus-Tööstuskoda),  Narvas (IVEK), Türil (Türi vallavalitsus), Võrus (Võru Arenduskeskus), Põlvas (Põlva vallavalitsus), Valgas (Valga vallavalitsus), Pärnus (Pärnu Arenduskeskus), Haapsalus (Lääne-Eesti Arenduskeskus). Rohkem pilte koolitusest näeb ED Järvamaa Facebooki lehel.

Leave a Reply