Ilma vabaduseta ei teaks me oma võimalusi

7. May 2018

Foto © erakogu

Sandra Eowyn Karu, Võru Kreutzwaldi gümnaasiumi vilistlane, muusik ja blogija

9. mail tähistatakse Euroopa Liidu päeva. See on sallivuse, ühtehoidmise ja eelkõige vabaduse päev. Meil on vabadus elada!

Kipume väga sageli keskenduma sellele, mis vajaks muutmist, ümber tegemist. Muutus ja seeläbi kasvamine on küll olulised, ent mitte vähem tähtis pole juba oleva väärtustamine ja tähistamine. Euroopa Liidus on kõigil õigus elada ja õppida. Ja see on üks suur väärtus!

Olin juba väikesest saati unistanud välismaal õppimisest. Kodus on hea ja mugav, kuid reisimine, uues riigis õppimine ja elamine kõlas nii ahvatlevalt, põnevalt ja peaaegu võimatult. Arvasin ikka, et ehk millalgi ülikooli ajal või siis, kui ma juba natuke vanem ja elukogenum olen, kuid juhtus nii, et pärast kümnendat klassi pakkisin kohvri ja lendasin kaheks aastaks Inglismaale õppima. See unistus sai teoks tänu HMC rahvusvahelisele stipendiumile, millele saavad kandideerida õpilased 14 Euroopa riigist, ka Eestist. Hirm oli küll natuke nahas, kuid põnevus ületas selle pika puuga. Lendasin esimest korda üksi lennukiga, sõitsin lennujaamast rongidega uude kooli ja oligi mu senise elu üks suuremaid seiklusi alanud.

Välismaal õppimine ja elamine näitas mulle, kui mitmel erineval viisil on võimalik oma elu elada. Kõige kindlam on mitte midagi teha. Siis ei saa midagi valesti minna, kuid üldjuhul on see ka kõige igavam variant. Midagi põnevat ei toimu ja elurõõmu ka ei teki. Teine äärmus on muidugi see, et proovid kõike. Siis aga juhtub, et aega pole, koguaeg on kiire-kiire-kiire ja rõõm elamisest kaob jälle. Valisin Inglismaal endale kolm õppeainet, mida sain süvitsi õppida. See jättis mõnusalt ruumi ka muudeks asjadeks: kolmeks kooriks, trennideks, koolivälisteks kursusteks ja reisimiseks. Selle tasakaalu leidmine oli väga toetav ja andis minu elule täiesti uue perspektiivi. Tänu sellele sain aru, et ma tegelikult pole üldse kindel, mida oma eluga peale tahan hakata. See oli üks väga hea teadmine.

Otsustasin võtta väikese pausi ja ei läinudki kohe edasi õppima. Tulin hoopis tagasi Eestisse, hakkasin muusikat kirjutama ja tegema asju lihtsalt tegemise pärast. Selle rõõmu pärast, mida nad pakuvad. Ja see ongi kõige olulisem. Võib-olla oleksin selle teadmiseni jõudnud ka siis, kui poleks kaks aastat kodunt eemal olnud, kuid ma ei vahetaks neid kahte aastat mitte millegi vastu. Kui võimalus on, siis tasub seda kasutada.

Piirid on lahti, hing avali ja sellist vabadust, nagu meil praegu on, pole mitte kunagi varem olnud. Väärtusta seda, mis sul on ja tee asju südamega – siis ongi hea. Ilusat vabaduse aega!

Artikkel ilmus Võrumaa Teatajas 03.05.2018

Vaata Euroopa päev 2018 ürituste programme siit: https://www.facebook.com/tuleeuroopapaevale/

Leave a Reply