Euroopa nädal 1.–6.4 – veebisisu saab tarbida kogu Euroopas!

2. Apr 2018

Euroopa Komisjoni esinduse juhi Keit Kasemetsa nädala ettevaade

Lihavõttepühade tõttu on ka see nädal Euroopas tavapärasest veidi vaiksem, ent keset pühi, 1. aprillil, jõustus ELi määrus, mis muudab veebisisule ligipääsetavuse tagamise kogu Euroopas kohustuslikuks. See on üks Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi algatustest, mille eesmärk on kaotada Euroopa Liidu digiturul riigipiirid (lisaks näiteks rändlustasude ja geoblokeerimise kaotamine) ja luua järk-järgult ühtne turg, mis nii tarbijatele kui ka ettevõtjatele peaks lõpuks tähendama seda, et ka digitaalsete teenuste puhul pole enam vahet, kas elad Eestis või Saksamaal.

Mida veebisisule ligipääsetavuse tagamine Euroopas eestlastele tähendab?

– Kindlasti olete mujal Euroopas reisides ja oma tavapäraseid teenuseid kasutada soovides näinud kirja, et teenus ei ole teie regioonis kättesaadav. Iga teine oma riigis spordiülekandeid vaatab eurooplane ei saanud teenusele teises riigis ligi. Filme ja seriaale ei saanud mujal vaadata 40% eurooplastest. See piirang kaob. See tähendab, et kui olete mõne tasulise veebiteenuse kasutaja, siis saate tulevikus ilma lisatasuta vaadata filme ja kuulata muusikat samamoodi nagu Eestis olles. Tasulisi veebiteenuseid kasutas eelmisel aastal 30% eurooplastest ja nende tarbimine kasvab kiiresti.

– Ligipääsetavuse nõue kehtib kogu veebisisu suhtes: filmid, spordiülekanded, teleprogrammid, mängud, e-raamatud, muusika, mida Eestis tasulise teenusena tarbite, näiteks ViasatPlay ja Kanal2 veebis vaatamise teenus, Spotify, Netflix, mängukeskkonnad. Tasuta veebikeskkonnad, nagu ERRi veebiülekanded, võivad samuti ligipääsetavuse nõudeid rakendada ja peavad siis täitma kõiki määruse nõudeid, aga neil ei ole selleks otsest kohustust.

– Eestis ostetud veebiteenuseid saab mujal Euroopas tarbida ajutiselt, näiteks järgmisel nädalal puhkusele minnes, aga mitte näiteks alaliselt Brüsselis elades. Selle üle, mis täpselt on ajutine tarbimine, otsustab teenuse pakkuja, täpset piiri ei ole määruses paika pandud. Ennekõike on sellist piirangut vaja autoriõiguste kaitseks, sest muidu muutuksid kõik ELi veebiteenused kogu Euroopas igal pool vabalt tarbitavaks.

Täpsemalt saab jõustunud määrusest lugeda siin http://ec.europa.eu/newsroom/dae/document.cfm?doc_id=42443
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-2601_et.htm

See võikski muidugi olla ELi digituru lõppeesmärk, aga nii kaugele ei ole praeguseks veel jõutud. Enne jõule jõustub ka geoblokeerimise määrus, mille tulemusel on võimalik osta kaupu veebis kogu Euroopast, ja see on jälle samm edasi. Ent digitaalset veebisisu teisest riigist veel osta ei saa ja suured platvormid (näiteks Netflix) vaatavad Euroopat jätkuvalt 28 eraldi riigi, mitte ühe piirkonnana. Nii et digituru väljaarendamisel on Euroopas veel palju teha.

Vaata TV3 Seitsmeste uudiste 02. aprilli klippi veebisisu kaasaskantavuse teemal: https://tv3play.tv3.ee/sisu/seitsmesed-klipid-2018/933229?

Rahalised tehingud Euroopa Liidu piires muutuvad odavamaks

Eelmisel kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon välja veel ühe tarbijate kulusid puudutava algatusega. Täna on pangaülekanded euroalasse kuuluvatesse riikidesse euroalasse mittekuuluvates riikides väga erineva hinnaga. Bulgaarias lausa 15–24 eurot. Komisjon tegi ettepaneku, mille kohaselt nii pangaülekanded, raha väljavõtmine sularahaautomaadist kui ka kaardimaksed välismaal oleksid sama hinnaga, mis kohalikud maksed euroalasse mittekuuluvates riikides. Uued eeskirjad peaksid hakkama kehtima pärast komisjoni ettepaneku heakskiitmist ning kolmeaastast üleminekuperioodi ning oleksid oma valuutat kasutavate riikide tarbijatele päris suur võit. Täpsemalt saab ettepanekust lugeda siin (pdf).

Leave a Reply